27 Кві 2023, 11:15

Індекс борщу зріс на 21%: як змінилася вартість української страви

Індекс вартості приготування традиційного українського борщу протягом першого кварталу 2023 року зріс на 21% — до 185 грн. Про це свідчать розрахунки Всеукраїнського сервісу доставки продуктів Zakaz.ua, фахівці якого проаналізували зростання цін на продукти у столичних супермаркетах.

Індекс борщу — середня сума вартості, в яку обійдеться приготування страви за класичним рецептом. Розраховується за аналогією з міжнародним індексом БігМаку. Простіше кажучи, це умовний індикатор вартості продуктового кошику в супермаркетах. Борщ — одна з найпростіших і традиційних страв для середньостатистичної української сім’ї. За вартістю каструлі борщу можна відстежити, як змінюються ціни на базові продукти в країні. 

Загальна вартість продуктів у супермаркетах

Аналітики Zakaz.ua проаналізували ціни у провідних мережах столичних супермаркетів та з’ясували, що приготувати борщ в Україні стає дедалі дорожче. Майже всі інгредієнти української національної страви, крім буряка, зросли у ціні. Буряк подешевшав на 43% та коштує на прилавках магазинів станом на 24 квітня 2023 року близько 7 грн за кілограм, тоді як у січні ціна становила 10 грн/кг. З позитивного: також не змінились ціни на томатну пасту та соняшникову олію, цінники тримаються на рівні з січневими. Своєю чергою, картопля у середньому подорожчала на 7%, морква — на 35%, а сметана — на 3%. Найбільше підскочила ціна на капусту — на 48%, кілограм білокачанної нині вартує в середньому 24 грн/кг. 

Водночас найдорожчим продуктом серед усіх складників борщового набору є м’ясо. У квітні в порівнянні з ціною у січні вартість на свинину зросла на 19%. Наприклад, охолоджена лопатка на кістці коштує близько 189 грн/кг, а свина лопатка без кістки вартує в середньому 206 грн/кг.

Також українців неприємно вразило значне зростання цін на цибулю, яка у роздрібному сегменті протягом останніх двох місяців різко подорожчала майже удвічі. Наразі ціна ріпчастої в супермаркетах коливається від 49 до 69 грн за кілограм.

Собівартість приготування страви на сім’ю

Аналітики сервісу підрахували, скільки наразі в середньому коштує приготувати каструлю борщу на сім’ю вдома. Для визначення собівартості за основу було взято найбільш класичний полтавський рецепт страви з розрахунком на 3,5 – 4 літри.

Також Zakaz.ua простежили, як змінилася вартість на компоненти борщу згідно з класичною рецептурою протягом 2023 року. Детальну динаміку зростання цін на продукти зображено в інфографіці:

У скільки обійдеться борщ? З’ясувалося, що у квітні 2023 року страва, приготована за традиційним рецептом, коштуватиме 185 грн. Порівняно з січнем 2023 року, коли борщ обходився у 153,5 грн, ціна зросла більше ніж на 20%. 

Найдорожчим інгредієнтом борщового набору є м’ясо, яке додає страві третину вартості. Без м’яса страва нині коштує близько 71 грн, тоді як у січні собівартість була 61 грн. Ціна зросла на 10 грн. Також варто зазначити, що ця ціна відрізняється від довоєнної, адже у лютому пісний борщ коштував 47,2 грн. 

Також Zakaz.ua простежили, як змінювалася вартість борщу згідно за класичною рецептурою протягом війни в Україні.

Так станом на 23 лютого 2022 року ціна борщу з м’ясом становила 113 грн, що на 40% нижче ніж страва вартує зараз. Натомість вже у травні 2022 ціна зросла до 120 грн, у серпні 2022 — до 143 грн, а на початку 2023 року собівартість перетнула позначку у 153 грн. 

Проте, експерти прогнозують, що з появою перших врожаїв ціна на сезонні овочі борщового набору має подешевшати. Тому очікується, що влітку та восени індекс борщу знизиться у порівнянні з січневим показником. 

Аналітики сервісу доставки Zakaz.ua будуть й надалі підбивати підсумки та інформувати аудиторію про динаміку цін та пропозицій на продукти харчування в українських супермаркетах. 

Розкажіть друзям про новину

Нове відео