26 Фев 2008, 09:54

Відбувся візит депутатів ВР до НТКУ

Відбувся візит депутатів ВР до НТКУ

25 лютого члени Комітету С з питань свободи слова провели виїзне засідання у приміщенні НТКУ.
 
Проте прибули на зустріч із працівниками державного телебачення лише представники фракції Партії регіонів – голова комітету Ганна Герман та її колеги Едуард Прутнік і Олена Бондаренко. Відсутність представників коаліції, про причини якої можна лише здогадуватись, надала виїзному засіданню певного політичного підтексту. Утім, з огляду на відсутність кворуму, виїзне засідання не було повноцінним.


Спілкування депутатів із менеджментом та представниками профспілки тривало понад годину. Ганна Герман та Едуард Прутнік привітали працівників НТКУ із призначенням нового керівника – Василя Ілащука; натомість, Олена Бондаренко наголосила, що процедура призначення виконувача обов’язків президента телекомпанії була незаконною, тому до легітимності пана Ілащука «може бути багато запитань».

«На сьогодні найважливіше для колективу і нового керівника – не допустити політизації інформаційної сфери, яка призведе до політизації всього суспільства, — сказав Едуард Прутнік. – Ми тут для того, щоб попередити хибні дії, які можуть поглибити конфлікт і порушити наявний на сьогодні баланс інформаційної політики. На Першому національному збалансовані новини, є новий продукт, усе досить добре розвивається».

 
Не забув він і про негаразди – проблеми з технічним устаткуванням та частотами. Він нагадав присутнім, що НТКУ є бюджетною установою (у 2005 році команда Тараса Стецьківа та Андрія Шевченка підготувала законодавчу базу для перетворення телекомпанії на підприємство, але це так і не було доведено до завершення – зміни у Статуті НТКУ не затвердив Кабінет Міністрів), тому надзвичайно важливим є дотримання фінансової дисципліни і Трудового кодексу.

Першою від колективу виступила ведуча ток-шоу «Ваш вихід» Наталія Розинська. Вона привітала Василя Ілащука із призначенням і подякувала депутатам за те, що вони завітали до НТКУ. За її словами, декого з представників комітету на НТКУ не зустрічали б із радістю, адже тут добре пам’ятають 2005 рік (треба думати, натяк на заступника голови комітету Андрія Шевченка, який був віце-президентом НТКУ у той час).

 
Наталія Розинська сподівається, що всі зміни на НТКУ проходитимуть цивілізовано, шляхом дискусії та діалогу. На її думку, останні два роки на телекомпанії тривали позитивні процеси. Загалом, виступ пані Розинської скидався на заздалегідь підготовлений.

Після неї виступила директор творчого об’єднання музичних і розважальних програм Олена Загороднюк. Вона підтримала виступ Наталії Розинської й додала, що працювати у «стресовій ситуації» на каналі дуже важко, закликавши керівництво втілювати реформи якомога поміркованіше. «Жоден керівник НТКУ не може протриматись на посаді більше двох років, — сказала пані Загороднюк. – Я розумію: на війні як на війні. Але навіщо збивати на злеті?»

Усім співробітникам телекомпанії Олена Загороднюк порадила залишатись поза політикою. «Ми не можемо робити те, що хочемо, оскільки виконуємо держзамовлення. Могли б виконувати його краще, але не маємо достатнього фінансування. Грошей на технічне переоснащення, у великих апаратних ламаються пульти… Ми, в тому числі й Василь Ілащук, стали заручниками цієї ситуації. Усі переживають, що одних звільнять, інших призначать… Деякі вже вагаються, чи виконувати їм розпорядження начальства», — сказала вона. За її словами, працівникам НТКУ хотілося б бачити надійні гарантії стабільності.

Такою гарантією, за словами Едуарда Прутніка, буде створення громадської ради Національної телекомпанії, у якій представництво політичних сил не перевищуватиме 30%. «Громадська рада на конкурсі відбере найдостойнішого кандидата на посаду президента телекомпанії, і якщо його призначать, він зможе 5 років спокійно працювати. Єдине, за що його можуть зняти достроково, — це порушення закону», — зазначив депутат.

Запитання, які ставили депутатам працівники НТКУ, стосувались переважно недостатнього фінансування каналу. Тільки з виступів представників двох профспілок – Мар’яни Ангелової та Катерини Кацан – вималювалась інша, менш оптимістична, ніж за словами Наталії Розинської та Олени Загороднюк, реальність.

 
За словами пані Ангелової, діалог у колективі телекомпанії геть відсутній. «Ми страждаємо від відсутності грамотного менеджменту. В нас чотири роки не збиралась наглядова рада, не працює художня… Немає критеріїв оцінювання проектів, через що багато програм не потрапляють в ефір без жодного пояснення. В ефірі переважають програми не нашого виробництва, у нас фактично забирають роботу», — сказала вона. Катерина Кацан попросила депутатів посприяти включенню представників профспілкових осередків НТКУ до робочої групи, що працюватиме над концепцією перетворення телекомпанії на суспільне мовлення.


Чимало уваги приділили депутати Указу Президента про створення суспільного мовлення. Ганна Герман обурена тим фактом, що в Указі не згадується Комітет ВР з питань свободи слова та інформації, який, на думку депутатки, має відігравати провідну роль у процесі створення суспільного мовлення. «Ми писатимемо листа Президенту України з проханням обов’язково включити членів комітету до робочої групи», — зазначила пані Герман.
 
Едуард Прутнік, який дотепер є головою Державного комітету телебачення і радіомовлення, нагадав, що його відомство вже давно займається темою суспільного мовлення, а торік було підписано протокол про взаємодію ключових наглядових органів галузі у цій сфері. «У листі до Президента я попрошу визначитись із суспільним мовленням до 15 червня, якщо ми хочемо отримати окремий рядок для його фінансування у державному бюджеті 2009 року», — зауважив голова Держтелерадіо. Олена Бондаренко, як і раніше, дивиться на перспективи суспільного мовлення песимістично, «оскільки воно потрібне передусім громадянському суспільству, а воно в Україні у процесі становлення».

Подальші події – так звана зустріч депутатів із колективом телекомпанії – мали досить дивний вигляд: троє членів комітету ніби стояли на арені, а з трибуни їх слухали працівники НТКУ. Ані діалогу, ані дискусії не відбулось; було очевидно, що депутати почуваються незручно. Ганна Герман, Едуард Прутнік та Олена Бондаренко стисло переповіли все сказане на зустрічі з менеджерами. Бажання поставити депутатам запитання виникло лише у  послідовного критика команди Віталія Докаленка — Олександра Зиріна. Це, власне, було не запитання, а пропозиція скористатись напрацюваннями пана Зиріна у створенні «суспільно-державного мовлення».

 

Фрази, якими пошепки обмінювались працівники НТКУ, свідчили про те, що більшість їх не хоче ані роздержавлення каналу, ні створення суспільного мовлення, бо достеменно не розуміють, як це все має функціонувати. Звісно, сам факт першого за два роки візиту депутатів на НТКУ (не у якості гостей ефіру) є позитивним, проте чи відповідає озвучена опозиціонерами позиція намірам парламентської більшості – невідомо.

Расскажите друзьям про новость

Новое видео