Бомба уповільненої дії — так можна назвати #panamapapers, який розгорнувся навколо репутації 150 політиків з різних країн світу, інформація про офшори яких потрапила до ЗМІ. Під загрозою й репутація «українського Черчіля» — Президента України, який теж потрапив до Чорного списку. Першою з комунікаційного ринку на своїй сторінці у Facebook висловила думку Ярина Ключковська, директор зі стратегії та розвитку агенції GROU. Вона назвала чотири «погано» скандалу. Публікуємо без змін. Далі буде. 

Perception is reality. Цю аксіому треба запам'ятати всім нашим політикам, і не забувати, особливо, коли це стосується їх самих. У суді громадської думки закони не такі, як у кримінальному чи цивільному кодексі. У суді громадської думки офшори — це погано. Неважливо, що законно. Головне —погано. Для юристів-фінансистів — нормально. Для більшості людей —погано. Ніхто не буде розбиратися в об'єктивних нюансах #panamapapers. Діагноз вже поставили. Винен.

І це само собою погано. Погано, що замість цивілізованої дискусії про офшори і що з цим робити, ми опустилися до криків і скандалів.

Друге, що погано, — що тепер наш президент стоїть в одному переліку з путіними і ассадами світу цього. Образ українського Черчіля, який намагалися ліпити останні два роки з перемінним успіхом, розсипається.

Третє, що погано — це відверто маніпулятивний сюжет Громадського, в якому для чогось приплели Іловайськ. Такий підхід змушує сумніватися в вартості самого викриття. Якби воно було достатньо міцним і резонансним, то його не треба було б підпирати трагедією Іловайська, воно б стояло на власних ногах. Прикро, бо тим самим дали аргумент опонентам і вкотре підірвали довіру до себе.

Людям на Банковій пора вчитися бути справді відкритими. Не займатися стратегічним стриптизом, відкриваючи тільки окремі місця, прикриваючи інші. 

І, нарешті, погано, що досі немає змістовного коментаря з Банкової. Там же мільйон радників — невже ніхто не дослухається до фахівців, які точно знають, як треба діяти у кризовій ситуації? Невже немає розуміння, що швидкість реакції — це ключовий фактор? І що зараз, доки Банкова мовчить, у країні і у світі інші люди проактивно формують негативний образ людини, яка є нашим Президентом — а, значить, і негативний образ України? Так, на кону більше, ніж персональна репутація одного політика чи бізнесмена. І постановочними інтерв'ю в дусі попереднього президента справі не зарадиш.

Людям на Банковій пора вчитися бути справді відкритими. Не займатися стратегічним стриптизом, відкриваючи тільки окремі місця, прикриваючи інші. А бути справді відвертими, автентичними, вести відкритий діалог, не боятися критики, а говорити з людьми, відповідати на питання, переконувати, ставлячись до співрозмовника, як до рівного, а не як до набридливої мухи чи навіть як до ворога. Ніякі #OneVoicePolicy чи #StratCom не допоможуть, поки «у верхах» не сформовано запиту на нормальний стратегічний діалог.

Свіжа криза — це випробування, іспит на зрілість, мудрість і відкритість для людей, у чиїх руках зараз — інститут президентства в Україні. Тим більше, що криза торкнулася багатьох персонажів, і буде з чим співставляти і порівнювати.

P.S. Суто об'єктивно, російський паспорт Труханова мав би бути приводом до набагато більшого скандалу, ніж ще один офшор у структурі великого українського бізнесу.